מרכז הדרכה בטחנת הנזירים

מרכז הדרכה לשיקום נחלים  "חיים לאורך הנחל"

image description

על גדת נחל ציפורי הזורם מהרי נצרת ועד עמק זבולון, שוכן מבנה אבן מרשים בעל מספר מפלסים הנראה למרחוק כאחוזה החולשת על נופיו הקסומים של עמק נחל ציפורי.

מבנה זה הידוע כ"טחנת הנזירים" הינו טחנת קמח בת 250 שנה הנמצאת כיום בבעלות מנזר "הכרמליטים היחפים" בחיפה.

רשות ניקוז ונחלים קישון, אשר שכרה את הטחנה ממנזר הכרמליטים, מקימה באתר בימים אלו, מרכז הדרכה ראשון מסוגו בארץ לשיקום נחלים וחיים מקיימים לצד הנחל.

המרכז  ימחיש בעצם פעילותו את האופן בו יכול האדם לחיות חיים מלאים ומקיימים לאורך הנחל. המבקרים במרכז יכירו את סיפור המפגש בין האדם לסביבתו ואת יחסי הגומלין בין האדם לנחל לאורך ההיסטוריה.

קטע הנחל במתחם הטחנה יעבור שיקום מקסימאלי ופיתוח מינימאלי על מנת לאפשר למבקרים לחוות את הטבע ואוצרותיו . המתחם כולו יתפקד כמתחם "ירוק " וידגים את עיקרון הקיימות .

לצד שיקום הנחל, ישוקמו גם המבנה המרהיב של טחנת הנזירים והבוסתן סביבו

בחזון להפעלת  המקום, טחנת הנזירים תהווה מרכז שיחבר את הקהל הרחב אל הנחל וסביבתו וכאתר הפתוח לרווחת הציבור. בנוסף, ישמש המתחם  כבית לפרויקט החינוכי הפועל בבתי ספר וקהילות הלוקחות חלק בשיקום הנחל.

 

הפעולות המתוכננות באתר כוללות:

  • תצוגה בנושאים תרבויות הנחל ושיקום נחלים
  • מופע אורקולי בנושא שיקום נחלים
  • ניטור איכות מי הנחל וניטור ביולוגי בנחל
  • תחנות הדרכה בנושא צמחיית נחלים, בעלי חיים בנחל, איכות מי הנחל, ההיסטוריה של הנחל ועוד.
  • שחזור טחינת הקמח באתר.
  • בית קפה ומאפה
  • מרכז להשכרת אופניים
  • חניון לילה למטיילי שביל ישראל
  • הפעלה לקבוצות בתחומים של שיקום נחלים וחקלאות אקולוגית.
  • מרכז כנסים בנושאי סביבה, שיקום, נחלים וחקלאות מקיימת.

 

האתר ישמש כמוקד ליציאה לטיולים באזור, כמרכז הדרכה, למידה ותיעוד נושאים הקשורים לנחל וכמקום בילוי והתרגעות.

 

פיתוח ושיקום האתר ילווה בהמשך פיתוח ושיקום נחל ציפורי שהינו אחד היפים והמעניינים בנחלי הגליל התחתון. המבקרים באתר יוכלו להמשיך את הביקור בטיול לאורכו של הנחל וליהנות מנופים פסטוראליים של חקלאות מסורתית, בתי גידול מגוונים ועשירים בבעלי חיים וצמחיית גדות, שבילי הליכה ורכיבה ופינות ישיבה ופסיפס מרתק של ישובים ועדויות להתיישבותיות עבר.

 

 

 

הידעת??

parks

פארק אקולוגי על שטח של אלפי דונמים מתוכנן בלב עמק יזרעאל

אגם ברוך, נחפר בשנות החמישים על ערוץ הקישון, לצורך תפיסת מי שיטפונות להשקיה חקלאית. באגם ברוך השתמרו מיני צומח רבים שאפיינו את נוף הביצות של עמק יזרעאל  וקיימים בו שפע של מיני ציפורים, ביניהן מינים נדירים בסכנת הכחדה עולמית. באתר תוכלו לפגוש פלמינגו, עיט שמש (דורס בסכנת הכחדה חמורה עם מוטת כנפיים באורך 2.2 מטרים) ו-30 % מהאוכלוסייה העולמית של המין הנדיר ברווז משוייש. כיום משמש האתר לויסות מי שטפונות ותפיסת מים לצורכי השקיה. רשות ניקוז ונחלים קישון מקדמת הקמה של פארק אקולוגי שיכלול שיקום בתי גידול לחים, שבילי הליכה ורכיבה, נקודות תצפית, בריכות קבועות ומרכז מבקרים. כל זאת במרחק הליכה מתחנת כפר ברוך העתידית של רכבת העמק.

כללי

כותרת

עוד מידע
You need an account to do that Set up an account Never Mind

Please register for an account first. If you already have one, log in here.