הדפס
  • ראשי
  • חדשות
  • אורחת נדירה הפתיעה את המבקרים באירועי חנוכה באגם כפר ברוך

אורחת נדירה הפתיעה את המבקרים באירועי חנוכה באגם כפר ברוך

16 דצמבר 2015
 

כאלף וחמש מאות מבקרים הגיעו בסוף השבוע לאירוע חנוכה באגם כפר ברוך ונהנו ממחזה מרהיב של אלפי ציפורים בשמיים ובתוך מאגר המים. 3,000 עגורים, עשרות שקנאים ופלמנגו וההפתעה הגדולה מכולן: חובה גדולה, עוף נדיר מאד, שנצפה בשדות עמק יזרעאל לראשונה מאז שנת 2008. זוהי בסך הכל הופעתו השביעית אי פעם בישראל של העוף, הידוע במימדיו הגדולים. את האירוע קיימו רשות ניקוז ונחלים קישון וחברת מקורות בשיתוף עם המועצה האזורית עמק יזרעאל.

משעות הבוקר המוקדמות החלו לזרום למקום צפרים ומבקרים שיצאו לסיור באוטובוס מסביב למאגר כפר ברוך וקיבלו הסברים מטובי מדריכי הצפרות בישראל.

במקום התקיימו גם סדנאות יצירה ואיפור לילדים ולמבוגרים. פה ושם אפשר היה לראות מבוגרים מסתובבים בגאווה עם החנוכיות שאותן יצרו במקום.

בפינת הסלפי, אפשר היה להצטלם עם פוסטרים של ציפורי האזור. והצעירים השתתפו בחידון ידע, אשר הזוכים בו קיבלו פרס חינוכי – מגדיר כיס.

בשעות אחר הצהריים, נצפה במקום מחזה יפהפה כאשר מאות רבות של עגורים חגו מסביב לאגם והחלו להתקבץ לקראת לינה במקום.  

 

חובה גדולה: לראשונה מאז 2008 בישראל

לצפרים ציפתה בשבת הפתעה גדולה: בשדות העמק נצפתה חובה גדולה – עוף נדיר ביותר אשר נמצא בסכנת הכחדה עולמית.

מי שהבחין בעוף הנדיר הוא הצפר אסף ששון, אשר שהה בשדות עמק יזרעאל לא הרחק מאגם ברוך.  

במהלך האירוע, נספרו במקום כ-60 פרטים של פלמנגו ועוד כ-80 שקנאים. באזור המאגר נמצאים כעת כ-3,000 עגורים.

 

החובה הגדולה הינו עוף גדל מימדים אשר יכול להגיע עד לגובה של מטר אחד עם מוטת כנפיים של יותר מ-2 מטרים. למרות גודלו – הוא מצליח לעוף ולאחרונה נצפה בישראל בשנת 2008 באזור רמת הגולן.

מדובר בהופעה השביעית בלבד של עוף נדיר זה בישראל.

החובה הגדולה מוגדרת כעוף אשר נמצא בסכנת הכחדה עולמית. למרבה הצער, בשל גודלו של מין זה, הוא מבוקש מאד על ידי ציידים.

בחנו את הידע שלכם וענו על שאלות בנושאים שונים.

הידעת??

parks

פארק אקולוגי על שטח של אלפי דונמים מתוכנן בלב עמק יזרעאל

אגם ברוך, נחפר בשנות החמישים על ערוץ הקישון, לצורך תפיסת מי שיטפונות להשקיה חקלאית. באגם ברוך השתמרו מיני צומח רבים שאפיינו את נוף הביצות של עמק יזרעאל  וקיימים בו שפע של מיני ציפורים, ביניהן מינים נדירים בסכנת הכחדה עולמית. באתר תוכלו לפגוש פלמינגו, עיט שמש (דורס בסכנת הכחדה חמורה עם מוטת כנפיים באורך 2.2 מטרים) ו-30 % מהאוכלוסייה העולמית של המין הנדיר ברווז משוייש. כיום משמש האתר לויסות מי שטפונות ותפיסת מים לצורכי השקיה. רשות ניקוז ונחלים קישון מקדמת הקמה של פארק אקולוגי שיכלול שיקום בתי גידול לחים, שבילי הליכה ורכיבה, נקודות תצפית, בריכות קבועות ומרכז מבקרים. כל זאת במרחק הליכה מתחנת כפר ברוך העתידית של רכבת העמק.