הדפס
  • ראשי
  • חדשות
  • בואו להנות בחנוכה עם ציפורים באגם כפר ברוך

בואו להנות בחנוכה עם ציפורים באגם כפר ברוך

16 דצמבר 2014

שלושה ימים של חנוכה חברתי וחינוכי באגם כפר ברוך: תצפיות, סיורים מודרכים, טיבוע ציפורים והפעלות לילדים – בחינם

רשות ניקוז ונחלים קישון וחברת 'מקורות' מאפשרות לקהל הרחב לפגוש עולם מרתק שמתנהל, בשאר ימות השנה, בפינה שרק מעטים מכירים * טיבוע ציפורים * פינות יצירה * איפור פנים צבעוני בהשראת הציפורים באזור ועוד * מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים קישון, חיים חמי: "בתקופה שבה נשמעות טענות רבות על בעיית יוקר המחייה, שממנה סובלות בעיקר משפחות צעירות עם ילדים, היה לנו ברור שנקיים את האירוע המרכזי שלנו באגם ברוך – כשהוא פתוח, חינם אין כסף, לכל תושבי האזור" * המלצה חמה: כדאי להצטייד במשקפת * האירוע מתקיים בימים 19-21 בדצמבר והוא חלק מפסטיבל 'חורף של ציפורים'

המטייל הישראלי התרגל בשנים האחרונות שעל מנת לראות להקות גדולות של ציפורים המקננות בסמוך למאגרי מים – הוא צריך להרחיק בנדודיו עד לגליל העליון. בחג החנוכה הקרוב תינתן לישראלים הזדמנות לראות מושבות של עופות מים מרתקים במרחק של שעה וקצת מהמרכז. זה יקרה במאגר כפר ברוך שבעמק יזרעאל.

גם השנה, כמדי חורף, חוברות יחדיו 'רשות ניקוז ונחלים קישון' ו'חברת מקורות' לאירוע צפרות לקהל הרחב, במאגר צד הקישון בכפר ברוך אשר בלב עמק יזרעאל.

ברוח השיח המתקיים כיום בישראל, החליטו השנה ברשות ניקוז ונחלים קישון, בשיתוף עם מקורות, להקפיד על אירוע שישא אופי חברתי וחינוכי. כל האירועים שיתקיימו בחנוכה באגם ברוך יהיו בחינם. מנכ"ל רשות ניקוז ונחלים קישון, חיים חמי, אמר על ההחלטה: "בתקופה שבה נשמעות טענות רבות על בעיית יוקר המחייה, שממנה סובלות בעיקר משפחות צעירות עם ילדים, היה לנו ברור שנקיים את האירוע המרכזי שלנו באגם ברוך – כשהוא פתוח, חינם אין כסף, לכל תושבי האזור. מעבר לכך, בעקבות פניות רבות שהיו אלינו בעבר מאנשי המגזר הדתי, שאוהבים את הארץ ונהנים לטייל ולבלות בה, הקפדנו על יום שלם של פעילות ביום חול".

עד לפני שני עשורים, נחשב אגם ברוך לגן עדן של ציפורים, גן עדן שנעלם עם ייבוש האגם. מי הקישון ויובליו יצרו אז אגם מרהיב שבשוליו צמחיית גדה וכולו מלא בעופות מים, עופות גדה, דורסים וציפורי שיר.

לאחר ייבוש האגם, הוקם לצד הנחל מאגר צד הקישון, שמפתיע את חובבי הציפורים בכל שנה עם אורחים נדירים כאלו ואחרים.

לפני שנתיים היה זה אווז האחו הנדיר, שזה ביקורו השני בלבד בישראל, שבילה כאן כחודשיים; לפני ארבע שנים, הייתה זו סלעית בזלות, אורחת נדירה עם פחות מעשר תצפיות בישראל; ואילו השנה, הפתיע אותנו אווז קטן שזהו ביקורו הרביעי בישראל והוא מין נדיר בסכנת הכחדה עולמית.

בכל שנה, מתמלא המאגר בחורף בצחראש הלבן, ברווז נדיר שאוכלוסייתו העולמית בסכנת הכחדה. כרבע מן האוכלוסיה העולמית של מין זה חורפת במאגרי הקישון.

לפני כשנתיים חזרה לקנן באחו הלח שדמית אדומת כנף, לאחר כעשרים שנה של היעדרות.

ובקיץ האחרון נספר מספר שיא של אוכלוסיית הברווז המשויש הנדיר.

בכל חורף מתמלא המאגר בפלמינגו, עגורים, שקנאים, כפנים וברווזים ממינים רבים.

במהלך ימי פסטיבל 'חורף של ציפורים' ייפתחו שערי המאגר, הסגורים כל ימות השנה למבקרים, ויעמדו לרשות הציבור כמה מבכירי מדריכי הצפרות בישראל. אוטובוסים יסיעו את הקהל לעמדות תצפית סביב המאגר לסיור תצפית מודרך באורך של כ-45 דקות. מומלץ מאוד להצטייד במשקפת!

בנוסף לסיורי הצפרות יתקיימו בימי האירוע שלל פעילויות לכל המשפחה בנושא ציפורים.

סדנאות יצירה לילדים בשלל חומרים וצורות, פינת איפור פנים צבעוניות של מאפרת מקצועית, כל ילד יוכל לבחור איזה ציפור הוא רוצה להיות ליום אחד!

לאורך כל היום תעמוד לרשות אורחי הפסטיבל עמדת תה חם וכיבוד באווירה חורפית.
חוברות צביעה ופעילות לילדים יחולקו במעמד ההרשמה לאירוע. ילדים שיפתרו נכון את הפעילויות והחידות בחוברת יעברו ביציאה בדוכן ההרשמה ויקבלו חותמת 'צפר מוסמך'.
במתחם יוקרנו סרטונים המספרים את סיפורו של האתר ויתקיימו הרצאות מרתקות בנושאי טבע וצפרות.
צלם מקצועי יצלם את האורחים במתחם לצד תמונות של ציפורי ענק עם משחק פייסבוק שימשיך אתכם עד הבית.

הכניסה לאירוע והפעילויות במתחם – ללא תשלום!

                                                                     

לפרטים נוספים – מוקד המועצה האזורית עמק יזרעאל

פסטיבל 'חורף של ציפורים' נערך זו השנה החמישית, ביוזמת המשרד לפיתוח הנגב והגליל באמצעות הרשות לפיתוח הגליל ובהשתתפות משרד התיירות, פורום עמותות התיירות בצפון, קרן קיימת לישראל, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ורשויות הניקוז.

טיבוע ציפורים בבוקר יום שישי ה- 19.12 ויום שבת ה-20.12:

בשעות הבוקר המוקדמות ייערכו הדגמות טיבוע ציפורים ע"י מטבע בכיר.

טלפון להרשמה לסיור – מוקד המועצה האזורית עמק יזרעאל  04-6520100.

שעות פעילות:

19/12/2014, יום שישי , 8:00-15:00

20/12/2014, יום שבת , 9:00-15:30

21/12/2014, יום ראשון,  9:00-15:30

בחנו את הידע שלכם וענו על שאלות בנושאים שונים.

הידעת??

nehol_nagar

מדוע אזור מפרץ חיפה רגיש לשיטפונות?

אגן ההיקוות של נחל קישון הוא גדול מאוד: 1100 קמ"ר וכל טיפת גשם שנופלת בו, מגיעה אל נחל הקישון, זו הסיבה שהנחל הוא שטפוני במורדו ובאירועי גשם חזקים, קיימת הסתברות גבוהה להצפות בקריית חרושת ובמפרץ חיפה.