הדפס
  • ראשי
  • חדשות
  • חגיגה של צלילים וטעמים בטיילת החדשה שבין שתי הטחנות בנחל ציפורי

חגיגה של צלילים וטעמים בטיילת החדשה שבין שתי הטחנות בנחל ציפורי

28 ינואר 2016

מתחת לאף, כל כך קרוב לבית, מסתתרת לה פינת חמד שרבים אינם מכירים – טחנת הנזירים בנחל ציפורי.

נחל ציפורי, שתחילתו במורדות הרי נצרת, זורם מערבה, מתחפר מתחת לכביש 77, מתמזג עם נחל יפתחאל, חולף ליד כעביה, ראס עלי וחוואלד וחובר אל הקישון לא הרחק מצומת יגור.

 

לא הרחק מהכפר ראס עלי, בליבו של ואדי יפהפה, יושבת "טחנת הנזירים".

הטחנה הוקמה בתקופה העותומאנית ופעלה עד ראשית המאה ה- 20, בכוח מימיו השופעים של מעיין עין יבקע (מעיין הסוסים), השוכן כ-2 ק"מ מזרחית לטחנה.  מי המעיין הגיעו באמצעות אמת מים בנויה אל ארובה במפלס העליון של הטחנה ובכוח נפילת המים, הונעו אבני הריחיים הכבדות שטחנו את הקמח. בשנת 2011, שכרה רשות ניקוז ונחלים קישון את האתר מידי הנזירים הכרמליטים, לצורך הקמת מרכז הדרכה ארצי לשיקום נחלים.
 

נחל ציפורי עבר בשנים האחרונות שיקום וכיום הוא נקי ורובו מוגן באבנים ובסלעים גדולים מפני גלגלי רכבי השטח והאופנועים. כיום, שזורות לאורך הנחל פינות חמד שונות וכיף לטייל בו.

לשיאן הגיעו פעולות הרשות, כאשר בשנה האחרונה, הוקמה בקטע שבין טחנת הנזירים לבין הכפר ראס עלי טיילת יפהפיה. המבצע נוהל על ידי רשות ניקוז ונחלים קישון בשיתוף עם תושבי הכפרים הסמוכים ובראשם אנשי ראס עלי וחקלאי האזור.

 

לכבוד חגיגות פסטיבל "טעמים בעמקים" ה-12, מזמינה רשות ניקוז ונחלים קישון, את הציבור הרחב לחנוך את הטיילת והשביל שבין הטחנות (מטחנת הנזירים ועד טחנת מרפוקה שבראס עלי) בהפנינג תוסס ושמח שייערך בשבת ה- 30 בינואר מהשעה  10:00 בבוקר ועד 14:00. באירוע המיועד לכל המשפחה, הציבור מוזמן לטייל על השביל החדש שאורכו כ- 700 מ', להגיע לפינת חמד למרגלות טחנת הנזירים ושם להנות מפינות יצירה מחומרי טבע, לשמוע הדרכות של מדריכי רשות ניקוז ונחלים קישון, לפגוש דמויות מספרות וליהנות משוק חקלאים, אומנים ובשלנים מקומיים. 

 

כל המידע, התפריטים והאירועים – בדף הפייסבוק פסטיבל טעמים בעמקים ובאתר הפסטיבל:  www.teamim-baamakim.co.il

 

 

 

 

 

בחנו את הידע שלכם וענו על שאלות בנושאים שונים.

הידעת??

parks

פארק אקולוגי על שטח של אלפי דונמים מתוכנן בלב עמק יזרעאל

אגם ברוך, נחפר בשנות החמישים על ערוץ הקישון, לצורך תפיסת מי שיטפונות להשקיה חקלאית. באגם ברוך השתמרו מיני צומח רבים שאפיינו את נוף הביצות של עמק יזרעאל  וקיימים בו שפע של מיני ציפורים, ביניהן מינים נדירים בסכנת הכחדה עולמית. באתר תוכלו לפגוש פלמינגו, עיט שמש (דורס בסכנת הכחדה חמורה עם מוטת כנפיים באורך 2.2 מטרים) ו-30 % מהאוכלוסייה העולמית של המין הנדיר ברווז משוייש. כיום משמש האתר לויסות מי שטפונות ותפיסת מים לצורכי השקיה. רשות ניקוז ונחלים קישון מקדמת הקמה של פארק אקולוגי שיכלול שיקום בתי גידול לחים, שבילי הליכה ורכיבה, נקודות תצפית, בריכות קבועות ומרכז מבקרים. כל זאת במרחק הליכה מתחנת כפר ברוך העתידית של רכבת העמק.