הדפס
  • ראשי
  • כתבות
  • ביוזמת רשות ניקוז ונחלים קישון: חברי תל עדשים התגייסו להציל את בקיית יזרעאל המצוי בסכנת הכחדה

ביוזמת רשות ניקוז ונחלים קישון: חברי תל עדשים התגייסו להציל את בקיית יזרעאל המצוי בסכנת הכחדה

בקיית יזרעאל הינו צמח נדיר ואנשי המושב נרתמו בחורף 2013 להשיב אותו אל גדות הנחל המשוקם. עוד פרוייקט קהילתי ביוזמתה של רשות ניקוז ונחלים קישון

חברי המושב שבעמק יזרעאל החזירו לאדמת העמק את שתילי הצמח המצוי בסכנת הכחדה חמורה * המבצע היההינו חלק מפרוייקט לשימור וטיפוח נחל עדשים, שאותו יזמו אנשי רשות ניקוז ונחלים קישון בשיתוף עם רשות הטבע והגנים * בקיית יזרעאל הינו צמח נדיר מאוד, אנדמי לישראל * הוא מופיע בספרות המקצועית כבעל 'המספר האדום' הגבוה בישראל בגלל העובדה שהוא כולל שלושה קריטריונים שכולם מצויים בדרגה המירבית לסכנת הכחדה: נדירות רבה, קצב הכחדה מואץ ואנדמיות

 

פרוייקט קהילתי אשר בוצע על ידי תושבי המושב תל עדשים סייע לאנשי רשות ניקוז ונחלים קישון ולעמיתיהם מרשות הטבע והגנים להגן על צמח בקיית יזרעאל אשר מוגדר כמצוי בסכנת הכחדה חמורה. תושבי תל עדשים אימצו במהלך חורף 2013 את נחל עדשים המסוך לישובם וביצעו על Dדותיו פעילות שיקום שנועדה לטפח ולהנגיש את הנחל לציבור הרחב. את התהליך כולו ואת העבודות בתוואי הנחל ליוותה טל רטנר, אחראית תחום סביבה, קהילה וחינוך ברשות ניקוז ונחלים קישון.

הצמח בקיית יזרעאל זוהה לראשונה בעמק יזרעאל ותואר ע"י אבות הבוטניקה אלכסנדר אייג ואוטו וורבורג. כיום, כאמור, נחשב הצמח לבעל ה"מספר האדום" הגבוה ביותר בישראל.

אקולוג רשות הטבע והגנים יפתח סיני, העביר זרעים של הצמח הנדיר אל משתלת הרדוף, שם הם הונבטו והפכו לשתילים אשר הובאו אל נחל עדשים והושבו, בסיוע התושבים, אל מקום תפוצתו הטבעי של הצמח הנדיר.

במסגרת הפעילות לטיפוח נחל עדשים, התכנסו חברי הישוב ליד הנחל ובמקום תעלה שזרמה בין שדות, הם פגשו נחל חי. הם הרחיבו את אפיק הנחל, מיתנו את הגדות ויצרו איים ושטחים בוציים אשר יצרו מגוון בתי גידול. לצד הנחל, פותחה טיילת להנאת התושבים.

במסגרת האירוע נטעו חברי הישוב עצים ושתילים ליד הנחל, סייעו בבניית פינת ישיבה מאבני לקט והשקו את העצים הצעירים במי הנחל.

חברי המושב ימשיכו ללוות ולשמור על הנחל המתחדש, על הצמחים שבו ועל בקיית יזרעאל בתקווה שתחזור לשגשג באזור.

 

בקיית יזרעאל (BIKYAT IZRAEL)  – צמח בסכנת הכחדה חמורה

 

צמח בקיית יזרעאל הוא מין אשר נמצא בסכנת הכחדה משמעותית מאד. כיום, ככל הידוע, נותרו מעט מאוד פרטים של בקיית יזרעאל ברכס קטע שבחרמון ובמאגר בני ישראל שאף הוא ברמת הגולן. תצפיות שנעשו בשנות התשעים – לא הניבו ממצאים חדשים אלא רק נסיגה בכמויות של בקיית יזרעאל.

המבצע שיזמה רשות ניקוז ונחלים קישון ביחד עם רשות הטבע והגנים, בנחל עדשים, עשויה להבטיח את בקיית יזרעאל מפני איומים אפשריים. זהו שטח שמוקדש כולו לטיפוח הנחל ולכן סיכוייו של הצמח לשרוד גבוהים מאד..

 

בחנו את הידע שלכם וענו על שאלות בנושאים שונים.

הידעת??

rare_species

הלוטרה נעלמה מאגן הקישון

הלוטרה שנקראת גם כלב נהר היא יונק יפהפה החי בנחלים ושייך למשפחת הסמוריים.