הדפס

עין יבקע

סטטוס: הסתיים

עין יבקע, הידוע גם כ"מעיין הסוסים", הינו אחד משלוש קבוצות של מעיינות המזינים את נחל ציפורי.

מעיינות עין יבקע זורמים לבריכה אשר נבנתה על שרידי בריכה מהתקופה הרומית. חלקה של הבריכה שימש כבריכת הרמה להובלת מי המעיין דרך אמת מים. המטרה היתה להפעיל באמצעות מים אלו את טחנת הקמח הסמוכה, היודעה גם כטחנת הנזירים.

עין יבקע הינו אתר פתוח ומתוייר הקולט בכל שנה כמות של עשרות אלפי מבקרים. ניתן להגיע אליו באמצעות נסיעה קצרה דרך הכפר כעביה. ההגעה אל הכפר כעביה הינה דרך כביש 77 (שמחבר את צומת ישי בדרום עם צומת גולני בצפון). בכל מקרה, כיום ניתן לרשום 'מעיין הסוסים' בווייז ולהגיע יחסית בקלות. הקטע האחרון של הנסיעה הינו על דרך עפר משובשת, סעו בזהירות. מי שרוצה יכול לעשות את ההליכה ברגל, מדובר במרחק קצר יחסית (כ-2 ק"מ).  

רשות ניקוז ונחלים קישון מתחזקת חלקית את האתר ומפנה פסולת מטיילים שמצטברת בו.

המעיין סבל בעבר מכניסת רכבי שטח אל תוך הבריכה תוך רמיסת החי בבריכה ומכניסה של חיות משק (כגון סוסים) אשר פגעו באיכות מי המעיין.

פרוייקט שיקום ופיתוח המעיין כלל בשלב הראשון שיקום של הבריכה באופן שימנע כניסת רכבים אל תוכה ויפחית את העומס האורגני שמוביל לגידול אצות במי המעיין הצלולים.

בשלב הבא של הפיתוח, תפותח סביבת המעיין לטובת המבקרים הרבים הפוקדים אותו ואת נחל ציפורי.

 

בחנו את הידע שלכם וענו על שאלות בנושאים שונים.

הידעת??

parks

פארק אקולוגי על שטח של אלפי דונמים מתוכנן בלב עמק יזרעאל

אגם ברוך, נחפר בשנות החמישים על ערוץ הקישון, לצורך תפיסת מי שיטפונות להשקיה חקלאית. באגם ברוך השתמרו מיני צומח רבים שאפיינו את נוף הביצות של עמק יזרעאל  וקיימים בו שפע של מיני ציפורים, ביניהן מינים נדירים בסכנת הכחדה עולמית. באתר תוכלו לפגוש פלמינגו, עיט שמש (דורס בסכנת הכחדה חמורה עם מוטת כנפיים באורך 2.2 מטרים) ו-30 % מהאוכלוסייה העולמית של המין הנדיר ברווז משוייש. כיום משמש האתר לויסות מי שטפונות ותפיסת מים לצורכי השקיה. רשות ניקוז ונחלים קישון מקדמת הקמה של פארק אקולוגי שיכלול שיקום בתי גידול לחים, שבילי הליכה ורכיבה, נקודות תצפית, בריכות קבועות ומרכז מבקרים. כל זאת במרחק הליכה מתחנת כפר ברוך העתידית של רכבת העמק.