הדפס

שקו"ף לסביבה- יסודי חג'ג'רה

סטטוס: בביצוע

יביה"ס היסודי בחג'גרה ממוקם ליד נחל ציפורי, במקטע פגוע בשל פעילות אנושית מחד ובעל ערכי טבע מגוונים מאידך.  בשנים האחרונות נעשים מאמצים לשמר ולשקם את הנחל אשר סבל מהזרמת מזהמים לערוצו ומשאיבת מימיו ומי המעיינות המזינים אותו. מאמצי השיקום כוללים: הפסקת הזרמת מזהמים,  הקצאת מי מעיינות לנחל ושיקום פיזי של הנחל .
במקביל לפעולות המתבצעות ויתבצעו לשיקום פיזי של הנחל, פועלים מובילי הפרויקט לחיבור התושבים והתלמידים המתגוררים לאורך הנחלים אל הנחל ואל סביבתו. אנו מאמינים כי למידה ועשייה היוצרת שינוי סביבתי, יסייעו בפיתוח תחושת אחריות ומחויבות אל הסביבה הפיזית והאנושית.
בת הספר מלווה את תהליך שיקום הנחל  ולוקח חלק בתיעוד השינויים המתקיימים בנחל המשתקם מחד ובפיתוח אזור לצד הנחל אשר יאפשר למידה ונופש לצד הנחל וחיבור קהילת כעביהטבאש חג'גרה ומטיילי הנחל אל משאב הטבע היחודי.

 

במקטע אותו אימצו התלמידים, הם לקחו חלק משמעותי בשיקום אקולוגי של הנחל ובהשבת מיני צומח אופייניים לו.

לצד הנחל המשוקם, יצרו התלמידים פינת ישיבה המאפשרת למידה כיתתית בחיק הטבע ולצד הנחל.

בחנו את הידע שלכם וענו על שאלות בנושאים שונים.

הידעת??

parks

פארק אקולוגי על שטח של אלפי דונמים מתוכנן בלב עמק יזרעאל

אגם ברוך, נחפר בשנות החמישים על ערוץ הקישון, לצורך תפיסת מי שיטפונות להשקיה חקלאית. באגם ברוך השתמרו מיני צומח רבים שאפיינו את נוף הביצות של עמק יזרעאל  וקיימים בו שפע של מיני ציפורים, ביניהן מינים נדירים בסכנת הכחדה עולמית. באתר תוכלו לפגוש פלמינגו, עיט שמש (דורס בסכנת הכחדה חמורה עם מוטת כנפיים באורך 2.2 מטרים) ו-30 % מהאוכלוסייה העולמית של המין הנדיר ברווז משוייש. כיום משמש האתר לויסות מי שטפונות ותפיסת מים לצורכי השקיה. רשות ניקוז ונחלים קישון מקדמת הקמה של פארק אקולוגי שיכלול שיקום בתי גידול לחים, שבילי הליכה ורכיבה, נקודות תצפית, בריכות קבועות ומרכז מבקרים. כל זאת במרחק הליכה מתחנת כפר ברוך העתידית של רכבת העמק.